Follow Us On Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 23

Thread: Hmm..

  1. #11
    Guest

    Default

    scuze pentru offtopic, insa uitandu-ma pe acel formular, nu vad ce ar fi mult de tradus, pentru ca numele userilor, IP-urile, emailurile, cati useri joaca pe cont, se scriu la fel in orice limba. si pentru restul, chiar daca cineva nu stie engleza poate folosi un translator online, chiar daca o sa scrie agramat tot or sa inteleaga adminii despre ce e vorba. in opinia mea, mai mult de 3 fraze nici nu trebuiesc traduse.

  2. #12
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    306

    Default

    Quote Originally Posted by whynot View Post
    scuze pentru offtopic, insa uitandu-ma pe acel formular, nu vad ce ar fi mult de tradus, pentru ca numele userilor, IP-urile, emailurile, cati useri joaca pe cont, se scriu la fel in orice limba. si pentru restul, chiar daca cineva nu stie engleza poate folosi un translator online, chiar daca o sa scrie agramat tot or sa inteleaga adminii despre ce e vorba. in opinia mea, mai mult de 3 fraze nici nu trebuiesc traduse.
    Corect.Si alea 3 propozitii le pot traduce si moderatorii , daca persoana respectiva le da un pm ...

  3. #13

    Default

    Daca cineva zice k ... *Cra-Cra* Este cuvant rasial inseamna ca acel cineva se simte ... ' cumva ' )

  4. #14
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    306

    Default

    Quote Originally Posted by Z3nd3r View Post
    Daca cineva zice k ... *Cra-Cra* Este cuvant rasial inseamna ca acel cineva se simte ... ' cumva ' )
    Asa ziceam si eu .

  5. #15
    Guest

    Default

    Quote Originally Posted by AreS86 View Post
    pai asta e treaba voastra... ca nu sunteti degeaba aici...
    Esti sigur ,Luci ?
    Nu sint degeaba...sint sa dea avertismente si banuri aiurea ,si sa inchida topicurile care nu le convin lor.Daca nu sint de acord cu ceea ce spun eu acum ,le pot aduce ca argumente 3 topicuri inchise fara sa fi fost cineva offtopic... sau ma pot bana inainte de a o face ...Nu exista motiv ? Ei ,si ce ? Doar nu este prima oara...
    Treziti-va ,mey *suveranilor* !Mai bine mai iesiti pe strada ,si dati ban celor care isi arata neputinta ,injurind...chiar daca nu va convine atmosfera de acolo ,nu uitati ca mai ales voi sinteti vinovati.Am vazut cazuri cind un anumit moderator se ruga ,pur si simplu ,de un anumit user ,sa nu mai injure...Bineinteles ca acela a continuat ,iar moderatorul s-a dat batut si a plecat ,fara sa aplice nici o sanctiune.De ce oare ?(intrebare retorica...)
    Si ,mai ales ,mai scutiti-ne cu ipocrizia voastra...Ares a fost mult mai util pe forum decit voi la un loc ,si in loc sa-i multumiti ,il amenintati cu banarea...Inca o data va demonstrati incompetenta ,prin necunoasterea regulamentului.Poate ca ati uitat ,asa ca va reamintesc eu... nu mai exista nici o regula care sa va permita pedepsirea celor care va critica.Si ,in acest caz ,critica era cit se poate de intemeiata...unele topicuri sint inchise absolut aiurea ,voi avind ca motiv doar bunul plac.
    Apropos ,a critica inseamna a dezvălui lipsurile, greşelile si defectele unor persoane,arătând cauzele şi indicând mijloacele de îndreptare.Bineinteles ,fara rautate...Din pacate ,critica nu foloseste la nimic ,atita timp cit voi va credeti intangibili,si actionati doar dupa interesele voastre obscure ,fara sa tineti seama de cele mai elementare reguli de bun-simt(cum ar fi sa nu minti).
    Aceste critici devin desuete atita timp cit voi nu doriti sa indreptati nimic din ceea ce stricati ...din contra ,perseverati in greseli si in rea-intentie.Cit timp va veti mai permite sa va bateti joc de jucatori ,prin atitudinea voastra ,sa nu ne mai miram ca toti sintem catalogati de jucatorii din alte tari drept "cra-cra".
    Asa ca Ares ar trebui sa primeasca niste scuze,pentru nedreptatea pe care i-o faceti...cum voi nu sinteti in stare de asemenea gest nobil,ii voi cere eu scuze in numele vostru ,fara a face si greselile voastre...Nu-i baga in seama si continua sa faci ceea ce faci (in locul lor),si faci bine ,Luci
    Repet ,Kirk ,numele albumului Metallica nu era "...And Injustice For All "

    Ca sa lamurim si problema "cra-cra"-ului...Este o onomatopee sau o interjectie,nimic mai mult.
    "Cra" este sinonim cu "câr".
    CÂR interj. (se foloseşte pentru a reda sunetul pe care-l scoate găina sau cioara)/Onomat. Sursa: NODEX
    Puteti da vina pe context...De acord ,dar de ce nu dati vina si pe comportamentul celor cadorisiti cu un asemenea "compliment" ?Traim in Romania ,si avem destule exemple la indemina ,asa ca nu cred ca mai este cazul sa discutam de ce majoritatea nu au o parere buna despre cei carora le spunem "ciori".
    Asadar,daca tot mai are cineva ceva de comentat ,lasati contextul si consultati D.E.X.-ul....Veti gasi si urmatoarea definitie :
    ŢIGÁN s. 1. rom, (pop.) arapină, (fam. depr.) cioară, cioroi. (E ~ de origine.) 2. ţigan nomad = corturar, şătrar, (rar) şătraş.
    Sursa: Sinonime
    Daca cineva se simte ofensat de vreun "cra-cra" sau "câr-câr" ,n-are decit sa dea in judecata Academia Romana ,ca a recunoscut oficial Dictionarul de Sinonime al Limbii Romane.Si ,mai ales ,sa-si revizuiasca comportamentul ,in asa fel incit sa nu mai dea ocazia unui tratament asemanator.
    In ce priveste problema traducerilor ,ar fi bine ca cei din TCCrew sa-si aminteasca faptul ca au si datoria de a ajuta jucatorii din tara din care provin ,nu doar de a-i pedepsi.Daca ei nu inteleg acest aspect ,fac un desen :ciobanul nu ia doar lina si laptele de la oi...le mai si scoate la pascut ,le mai cinta ceva din fluier...(acum ,sper sa nu se apuce cineva sa dea la conservator ,la sectia instrumente populare de suflat...a fost doar o exemplificare mai plastica ).
    Cred ca aceasta explicatie a fost la obiect si cit se poate de clara...Acum ,ca s-a rezolvat aceasta dilema ,pot declara topicul inchis ,de teama ca vreun membru TCCrew sa nu mai fie offtopic,prin comentarii contradictorii cu D.E.X.-ul (si ,implicit ,cu realitatea) .

    P.S. :Uneori ,de teama de a nu jigni minoritati ce tind sa devina majoritare ,apar situatii aberante.Saptamina trecuta ,in plenul senatului american ,expresia "gaura neagra" a fost considerata de neuronul ratacit al unui individ afro-american ,ajuns nu se stie cum sef de comisie,considerata drept rasista...Mai in gluma ,mai in serios ,utilizatorului expresiei i-a fost recomandat ca pe viitor sa folosesca expresia "gaura de culoare"

    Quote Originally Posted by Kartusica View Post
    Un membru Abuse Crew va analiza cazul si va decide daca regulamentul a fost incalcat sau nu..
    Quote Originally Posted by Kartusica View Post
    Referitor strict la activitatea de translator Kirk face traducerea jocului (si a modificarilor ce a apar de la o runda la alta in joc), a noutatilor fiecarei runde si a anunturilor importante.
    Pur si simplu nu suntem birou de traduceri pentru a procesa corespondenta dintre jucatorii romani si Abuse Crew.
    Nici eu si nici Liviu nu suntem membrii Abuse Crew si drept urmare nu avem dreptul sa ne implicam in munca acestei echipe. Intrebarile legate de ban se adreseaza doar celui care te-a banat. Este o regula foarte simpla si care se aplica tuturor.
    Sa intelegem ca ,neexistind nici un membru Abuse Crew roman ,decizia de incalcare sau nu a regulamentului cade in sarcina unei persoane care nu intelege o iota din ce spunem noi ,pe baza traducerii lui Kirk.Bun ,dar daca se intimpla cumva sa greseasca Kirk traducerea ? Poate fi cineva banat doar pentru o greseala de tipar sau de interpretare ,sau chiar mai rau...(s-au mai vazut cazuri ).De data asta nu vreau sa-i reprosez nimic lui Kirk ,dar nu mi se pare normal ca un strain sa fie pus sa interpreteze cuvinte si intentii pe care nu le intelege.
    Cit priveste faza cu biroul de traduceri ,este doar o alta replica cam lipsita de politete...imi permit sa-ti atrag atentia ca un membru TCCrew ar trebui sa aiba o atitudine mult mai intelegatoare si mai diplomata ,doar asa va puteti recistiga credibilitatea si respectul (asta doar daca va pasa de parerea fostilor amici din acest joc ,pe care i-ati jignit de cite ori ati avut ocazia).
    In alta ordine de idei,nu este normal ca intrebarile legate de ban sa se adreseze doar celui care a decis sanctiunea.Mai mult ,consider ca nu este normal ca o singura persoana sa decida o anumita sanctiune ...pot exista interpretari diferite ale unei presupuse vinovatii,favorizate de multi factori,interpretari care pot scapa unei singure persoane.Trebuie gindit ,ca peste tot in viata reala ,nu numai in litera regulamentului ,dar si in spiritul lui...Si cum juristii au alte preocupari mai interesante decit acest joc ,nu prea e nimeni in masura sa decida o sanctiune sau o nesanctionare 100% corecta ,nici macar atunci cind exista bunavointa.Din pacate aceasta este o lacuna care ,din motive foarte intemeiate ,nu poate fi remediata...Dar macar incercati sa va implicati in cazurile in care poate exista subiectivism ,mai ales din partea unui TCCrew strain care a dictat o anumita sanctiune (sau nu a facut-o ,desi ar fi trebuit).
    Dar acesta este un joc despre criminali...criminalii prinsi sint judecati si ,uneori ,con****ati...mai exista si erori judiciare ,nu-i asa ?Si Al Capone a fost con****at ,din lipsa altor probe ,pentru frauda fiscala
    Last edited by TheWhiteWolf; 08-25-2008 at 02:50 AM.

  6. #16
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    306

    Default

    Quote Originally Posted by TheWhiteWolf View Post
    Ca sa lamurim si problema "cra-cra"-ului...Este o onomatopee sau o interjectie,nimic mai mult.
    "Cra" este sinonim cu "câr".
    CÂR interj. (se foloseşte pentru a reda sunetul pe care-l scoate găina sau cioara)/Onomat. Sursa: NODEX
    Puteti da vina pe context...De acord ,dar de ce nu dati vina si pe comportamentul celor cadorisiti cu un asemenea "compliment" ?Traim in Romania ,si avem destule exemple la indemina ,asa ca nu cred ca mai este cazul sa discutam de ce majoritatea nu au o parere buna despre cei carora le spunem "ciori".
    Asadar,daca tot mai are cineva ceva de comentat ,lasati contextul si consultati D.E.X.-ul....Veti gasi si urmatoarea definitie :
    ŢIGÁN s. 1. rom, (pop.) arapină, (fam. depr.) cioară, cioroi. (E ~ de origine.) 2. ţigan nomad = corturar, şătrar, (rar) şătraş.
    Sursa: Sinonime
    Daca cineva se simte ofensat de vreun "cra-cra" sau "câr-câr" ,n-are decit sa dea in judecata Academia Romana ,ca a recunoscut oficial Dictionarul de Sinonime al Limbii Romane.Si ,mai ales ,sa-si revizuiasca comportamentul ,in asa fel incit sa nu mai dea ocazia unui tratament asemanator.
    In ce priveste problema traducerilor ,ar fi bine ca cei din TCCrew sa-si aminteasca faptul ca au si datoria de a ajuta jucatorii din tara din care provin ,nu doar de a-i pedepsi.Daca ei nu inteleg acest aspect ,fac un desen :ciobanul nu ia doar lina si laptele de la oi...le mai si scoate la pascut ,le mai cinta ceva din fluier...(acum ,sper sa nu se apuce cineva sa dea la conservator ,la sectia instrumente populare de suflat...a fost doar o exemplificare mai plastica ).
    Cred ca aceasta explicatie a fost la obiect si cit se poate de clara...Acum ,ca s-a rezolvat aceasta dilema ,pot declara topicul inchis ,de teama ca vreun membru TCCrew sa nu mai fie offtopic,prin comentarii contradictorii cu D.E.X.-ul (si ,implicit ,cu realitatea) .

    P.S. :Uneori ,de teama de a nu jigni minoritati ce tind sa devina majoritare ,apar situatii aberante.Saptamina trecuta ,in plenul senatului american ,expresia "gaura neagra" a fost considerata de neuronul ratacit al unui individ afro-american ,ajuns nu se stie cum sef de comisie,considerata drept rasista...Mai in gluma ,mai in serios ,utilizatorului expresiei i-a fost recomandat ca pe viitor sa folosesca expresia "gaura de culoare"

    Mersi , mersi . Deci AKI sti acum , daca vrei poti da in judecata Academia Romana ... CHIAR nu e o rusine sa faci parte dintr-o minoritate ca aceasta a porumbeilor negrii cu cioc ascutit , regards N.

  7. #17
    Guest

    Default

    mi-ati sters postul )) bai ce jeguri... mancamiati de parveniti

  8. #18
    Join Date
    May 2007
    Posts
    245

    Default

    sad angel ..eu am raspuns din primul topic creat, tiganus , cra cra nu reprezinta rasism sau alceva nu vad de ce atata valva , pe un subiect inutil.

  9. #19
    Guest

    Default

    Quote Originally Posted by Grudge View Post
    sad angel ..eu am raspuns din primul topic creat, tiganus , cra cra nu reprezinta rasism sau alceva nu vad de ce atata valva , pe un subiect inutil.
    Bravos ,Liviu...Tu ai raspuns ,iar eu ti-am sustinut afirmatiile cu citeva argumente ,pentru a nu exista dubii. Tine-o tot asa (e de bine )

  10. #20
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    306

    Default

    Quote Originally Posted by Grudge View Post
    sad angel ..eu am raspuns din primul topic creat, tiganus , cra cra nu reprezinta rasism sau alceva nu vad de ce atata valva , pe un subiect inutil.
    Pana la urma si cioroi sau cioara nu e rasism ... e o pasare ... cum i-as putea zice vrabie , gugushtuc , cotzofana , papagal asa se poate spune si cioara ..

 

 

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •