Follow Us On Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    84

    Default Pro sau contra Serban ?

    Quote Originally Posted by Kirk View Post
    Nu cred ca voi sunteti cei care hotarati cine modereaza ce pe aici. Incepand de astazi Serban va modera si forumul romanesc si va fi respectat ca atare. Sper sa nu existe incidente.
    Gresesti ,Kirk...si imi voi spune parerea indiferent de repercusiuni...mai ales ca nu ar fi prima data...Dar nu vreau sa redeschid acum vechile subiecte .Ma voi referi doar la cazul de fata .
    E adevarat ca nu hotarim noi ,ba mai mult...desi multi dintre noi baga bani in credite (recunosc ,nu e si cazul meu) ,noi nu avem absolut nici un cuvint de spus...Bun ,asta am inteles-o de mult ,dar avem macar dreptul sa ne exprimam o opinie ,chiar daca aceasta este opusa punctului tau de vedere. Spooky si-a exprimat opinia ,si a luat ban .Dar nu este nici corect si nici legal ,si iti voi arata de ce :

    In primul rind ,din punct de vedere legal ,aceasta banare reprezinta ingradirea libertatii de exprimare a opiniilor si nu numai.Pentru a-ti face o idee mai clara ,sa rasfoim Constitutia Romaniei din 2003 :

    Articolul 1 ,paragraf (3) ; Romania este stat de drept, democratic si social, in care demnitatea omului, drepturile si libertatile cetatenilor, libera dezvoltare a personalitatii umane, dreptatea si pluralismul politic reprezinta valori supreme, in spiritul traditiilor democratice ale poporului roman si idealurilor Revolutiei din decembrie 1989, si sunt garantate.
    ...

    Articolul 16 - Egalitatea in drepturi :
    (1) Cetatenii sunt egali in fata legii si a autoritatilor publice, fara privilegii si fara discriminari.
    (2) Nimeni nu este mai presus de lege.
    (3) Functiile si demnitatile publice, civile sau militare, pot fi ocupate, in conditiile legii, de persoanele care au cetatenia romana si domiciliul in tara. Statul roman garanteaza egalitatea de sanse intre femei si barbati pentru ocuparea acestor functii si demnitati.

    Articolul 17. - Cetatenii romani in strainatate : Cetatenii romani se bucura in strainatate de protectia statului roman si trebuie sa-si indeplineasca obligatiile, cu exceptia acelora ce nu sunt compatibile cu absenta lor din tara.

    Articolul 29. - Libertatea constiintei :
    (1) Libertatea gandirii si a opiniilor, precum si libertatea credintelor religioase nu pot fi ingradite sub nici o forma. Nimeni nu poate fi constrans sa adopte o opinie ori sa adere la o credinta religioasa, contrare convingerilor sale.
    (2) Libertatea constiintei este garantata; ea trebuie sa se manifeste in spirit de toleranta si de respect reciproc.

    Articolul 30 Libertatea de exprimare :
    (1) Libertatea de exprimare a gandurilor, a opiniilor sau a credintelor si libertatea creatiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare in public, sunt inviolabile.
    (2) Cenzura de orice fel este interzisa.
    (6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea, onoarea, viata particulara a persoanei si nici dreptul la propria imagine.
    (8.) Raspunderea civila pentru informatia sau pentru creatia adusa la cunostinta publica revine editorului sau realizatorului, autorului, organizatorului manifestarii artistice, proprietarului mijlocului de multiplicare, al postului de radio sau de televiziune, in conditiile legii. Delictele de presa se stabilesc prin lege.


    Acestea sint doar citeva pasaje din textul legii fundamentale a statului roman .Daca vi se pare o prostie ca aceasta lege sa fie ascultata si respectata si in acest joc ,va aduc ca argument faptul ca orice joc on-line trebuie sa respecte legile tarii in care el este difuzat . De altfel , in "USER AGREEMENT AND GAME LICENSE" exista dispozitii in acest sens ,iar punctul 13 din Regulament specifica :" Toate activitatile care violeaza legile in vigoare pentru fiecare tara in parte vor fi aduse la cunostinta Politiei." Sint aproape sigur ca Spooky nu va merge atit de departe...desi ,daca ar face-o ,ar putea obtine bani frumosi...

    Nu cred ca este cineva atit de rau-intentionat sau disperat,incit sa doreasca acest lucru.Am dorit doar sa subliniez faptul ca aceasta decizie ,ca si multe altele ,incalca legile statului nostru ,iar cei care iau aceste decizii pot fi deferiti justitiei . In alte state au existat jucatori care s-au simtit nedreptatiti si s-au adresat organelor de drept ,alegindu-se si cu recompense frumusele . Eu as dori doar ca acest diferent sa se rezolve pe cale amiabila . Totodata ,specific faptul ca am adus in discutie legislatia in vigoare nu pentru a speria pe cineva , ci doar pentru a nu se mai intimpla ca altadata ,cind afirmatiile mele au fost catalogate drept "vorbele unui om nebun" . POATE cineva sa ma considere astfel pe mine ,dar daca sint catalogati drept nebuni atit legiuitorii dar si cei care au aprobat acest act normativ suprem prin referendum naĊ£ional ,atunci tulburarea psihica trebuie cautata prin alte circumvolutiuni ,deoarece eu doar am citat legea fundamentala a statului roman ,lege ce trebuie respectata chiar si in acest joc. Dar nu trebuie sa facem din tintar armasar ,este necesar doar sa stam un pic mai strimbi dar sa gindim drept .

    Cred ca din punct de vedere legal totul este clar ,iar ridicarea sanctiunii dictate impotriva lui "Spuchi" ar fi un gest reparator ...si-a exprimat opinia fara a jigni pe nimeni .Sa vedem acum si citeva considerente morale .Sa nu se inteleaga gresit ,nu am nimic cu Serban .Chiar daca eu nu cred ca el este in Spania ,din mai multe considerente , parerile noastre despre locatia in care se afla el nu au nici o relevanta . Totusi ,exista argumente care ma fac sa spun ca alegerea sa in aceasta functie nu este cea mai inteleapta .

    1.Sa vedem ce ar trebui sa faca Serban in functia de Community Crew :

    Quote Originally Posted by DevilKiller
    Community Crew
    Lider: Protectora

    Membri: laurenz, D4RB4K4, FaSTDiO, MODSNIIS, amex, Carlony, Mazuma, nex191, Carlitos, MILAN3333, Generozo, Cypis, 9tails, LaStNaMeTR11, TcTaBuTcU, Bigem4Ever,koykoyloforos, caiodevries2 si ForeverAlb.(poate ar trebui actualizat acest topic ...)

    In ce consta munca lor in TheCrims?
    In principal se ocupa de forum, de traduceri, de comunitatea de jucatori. Sunt moderatorii Forumului si principalul mod de legatura intre jucatori si administratori.

    Last edited by Kirk; 08-30-2008 at 02:02 PM.
    Din cit se poate vedea ,obligatiile lor sint atit de generale incit pot sa nu faca nimic dar totodata sa-si indeplineasca sarcinile cu succes , deoarece legatura intre jucatori si administratori "este sublima, dar lipseste cu desavirsire" . Mai putin partea cu traducerile ...Sa presupunem ca Serban este in Spania si cunoaste limba lui Cervantes la perfectie...Totusi ,majoritatea traducerilor se fac din engleza sau suedeza in limba romana ,nu-i asa ? In acest caz ,Don Quijote ar trebui sa aleaga un Sancho Panza mai anglo-saxon ,sau macar Rosinanta sa fie pursinge englez...
    2.Un moderator ar trebui sa aiba o vasta experienta in acest joc .Nu spun ca 15 luni nu sint destule pentru acumularea acestei experiente ,dar...
    Quote Originally Posted by serbanRullz View Post
    as dori shi eu un gang ...cine imi ofera :-s
    Ori Serban nu are destula experienta incit sa stie si el ca aproape toate gangurile facute pe strada sau pe forum sfirsesc prin a fi mulse de skill( as fi folosit mult mai mediatizatul "milk-uit",dar imi place destul de mult si limba materna),ori min...hai sa fiu diplomat si sa folosesc expresia "glumeste",mai ales ca nu avea nevoie de gang ...Dar o astfel de "gluma" pe forum iti mai poate atribui prestanta si "calitatea" pe care ar trebui s-o aiba un moderator ,"calitate" asupra carei notiuni voi reveni imediat ?
    3.Serban este jucator activ intr-o anumita echipa , si este lesne de inteles ca numirea sa ca moderator ,fie numai pe forum ,sa fie privita cu suspiciune de catre jucatorii celorlalte echipe care se lupta pentru suprematia topului romanesc . Din aceste considerente ,ar fi de preferat un fost jucator in aceasta functie de moderator .
    4.Kirk spune ca viitorii moderatori trebuie sa aiba o anumita calitate .Care ar fi aceasta calitate ,in viziunea sa ? Si ,mai ales ,care sint argumentele sale in catalogarea calitatii umane ? Faptul ca cineva are cuvinte mieroase la adresa ta prin GB-uri sa fie un astfel de argument ? Sper ca nu este asa ,si ar fi de dorit sa stim cu totii chiar din tastatura lui Kirk ,pentru a nu exista neclaritati sau interpretari ,care sint masurile care atribuie o anumita calitate umana ,fie doar in viziunea sa . Stiu ,este greu sa alegi pe cineva care sa nu aiba o tinichea cit de mica legata de coada...toti ,dar absolut toti ,am fost mai mult sau mai putin implicati in anumite scandaluri ,cu sau fara voia noastra .Nimeni nu este perfect .Totusi ,ar fi benefica o argumentare a acestei pareri .Daca aceasta argumentare va fi cit se poate de logica ,voi fi printre primii contestatari care ii va ura succes lui Serban .
    5.Mai exista putini jucatori activi care isi mai amintesc faptul ca in urma cu doi ani ,cind "strada" in limba romana a fost inchisa ,jucatorii romani care postau pe alte chaturi,inclusiv cel in limba spaniola ,au fost banati...unii pe drept ,altii abuziv ,pentru simplul motiv ca apareau sub steag romanesc . Inteleg ,politica globalizarii a atras multi adepti in perioada scursa de la acel incident ,dar totusi era mult mai intelept ca noul moderator sa aiba macar steag romanesc .Daca un moderator pentru forumul in limba romana poate aparea sub steagul altui stat ,atunci propun ca oricine va mai spune ca romanii sint nationalisti,rasisti sau considerati tigani in comportament sa primeasca ban permanent . Daca Nati Meir a candidat pentru presedentia Romaniei iar Serban este numit moderator pe chat-ul romanesc ,inseamna ca intr-adevar in Romania nu mai exista nici un cetatean destoinic pentru o anumita functie ,fie chiar si functia de bagator de seama .
    (va urma)
    Last edited by SadAngel; 01-30-2010 at 12:40 AM.

  2. #2
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    84

    Default

    (continuare)

    Poate aceste argumente sint suficiente ,poate nu ...este dreptul celor din TCCrew si din pacate numai al lor sa ia aceste decizii. Totusi ,parerea mea este ca ar trebui luate in seama si parerile altor jucatori. Bineinteles ,doar parerile argumentate si exprimate civilizat . Sper ca Serban sa nu mi-o ia in nume de rau (nu ca mi-ar fi frica de represalii ,am mai trecut prin asa ceva ) ,repet ca nu am nimic cu el ,fata de multi altii chiar este o persoana cu mult bun simt si acesta este intr-adevar un argument in favoarea sa ,dar chiar el va avea de pierdut...Deja este contestat ,se vor gasi destui care sa-l injure...Unii sint injurati pentru virsta pe care o au ,altii pentru functia pe care trebuie s-o indeplineasca sau pentru apartenenta la un anumit grup de amici sau la o echipa...cu sau fara motiv ,nici el nu va scapa de contestatari .In plus ,s-a observat ca majoritatea celor care au ajuns intr-o anumita functie in acest joc au cam uitat de unde au plecat ,si cel mai dureros va fi cind si el va fi contestat chiar de cei care intre timp vor deveni "fostii amici"...si trebuie sa repet ceea ce am spus si altor moderatori la vremea respectiva :"prieten nu iti este cel care iti spune ceea ce vrei sa auzi ,ci cel care spune ceea ce trebuie sa auzi".Din aceste considerente ,poate ca renuntarea la functia proaspat dobindita ar fi un gest de fair-play (din pacate) prea rar intilnit printre conationalii nostri ...oare sa fie expresia "noblesse oblige" complet depasita ?(intrebare retorica)
    Sincer ,nu cred ca acest topic va avea viata lunga ,dar sper sa ma insel . Daca va fi lasat deschis ,ar putea fi un semn ca admin-ul roman - Kirk - stie sa asculte si alte opinii ,dar ar putea fi si un barometru al opiniilor pro sau contra Serban ,macar cu titlu de statistica consultativa ( normal ca nu si obligatorie).


    P.S. : In perspectiva aparitiei celor care ar putea circoti ca am avut aceasta postare deoarece exista banuiala ca mi-as fi dorit eu aceasta functie ,reamintesc faptul ca in urma cu doi ani chiar eu am numit un set de aptitudini pe care ar trebui sa le dovedeasca un candidat la o functie in TCCrew .In virtutea a ceea ce am spus atunci ,trebuie sa-mi mentin opinia si sa subliniez inca o data faptul ca nu indeplinesc cel putin trei conditii:
    1.Nu pot dovedi destula diplomatie pe cit ar trebui pentru postul de moderator si nici nu mai am rabdarea necesara pentru acest joc ;
    2.Nu stapinesc destul de bine limba engleza ;
    3.Nu am fost niciodata un bun jucator , ci doar un chat-er destul de galagios.
    Nu s-a nascut omul care sa poata indeplini toate criteriile necesare si nici sa poata impaca toate gusturile . Trebuie sa recunoastem ca perfectiunea ramine o expresie abstracta iar unanimitatea un simplu truc demagogic .Poate unii vor spune ca fac pe desteptul ,dar sint sigur ca destui inteleg ceea ce spun . Iar Kirk ,indiferent de divergentele noastre de opinie din trecut ,este una din persoanele destul de educate incit sa inteleaga cu usurinta vorbele mele .De aceea ii recomand mai multa maleabilitate in evaluarea altor opinii si mai multa transparenta in activitate. Doar asa jocul isi poate recapata scopul initial ,care este divertismentul...acel "4fun" in numele caruia multi dintre jucatori cred ca se pot exprima oricum si pot face orice...
    Indiferent daca opinia mea va fi privita cu zimbete si cu dispret ,sau i se va acorda atentie si respect, sa ne auzim cu bine !
    Last edited by SadAngel; 01-30-2010 at 12:50 AM.

  3. #3
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Dublin, Ireland
    Posts
    1,432

    Default

    Din pacate, sau din fericire (Constitutia Romaniei este plina de ambiguitati sau erori intentionate) pe acest forum nu se aplica. In alta ordine de idei, consider subiectul Serban inchis, iar cui nu-i convine, poate sa nu mai viziteze forumul. Aici nu e referendum (pro si contra) si eu personal, nu iau decizii in functie de ce le convine sau nu jucatorilor. Acest joc este gratis, deci iarasi argumentul cu "platitori de credite" cade. In plus, cei care joaca serios nu sunt cunoscuti ca fiind mari cumparatori, dar nu, asta nu are vreo importanta deosebita. In orice caz, creditele sunt perfect justificate, ca de altfel si plata lor. Ele aduc beneficii in joc, si in joc numai. A cumpara credite nu confera statul de a numi, aproba sau dezaproba membrii din echipa TC Crew.

    Un jucator bun nu inseamna neaparat si un moderator bun. In orice caz, genul asta de subiecte nu isi au rostul pe forum asa ca voi inchide aici discutia.
    "Power tends to corrupt, and absolute power corrupts absolutely." - The Lord Acton

 

 

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •