Salutare,

Vreau sa va vorbesc despre o problema care pare sa apara mai mult decat mi-as dori sa apara, in care se solicita
un pachet VIP gratuit sau banii inapoi pe PayPal. Permiteti-mi sa va spun punctul meu de vedere despre aceasta
ca jucator si owner al jocului.

Am facut pachetul VIP cu bani pentru ca pur si simplu nu se mai putea "supravietui" cu preturile pe care le aveam in acel
moment si asta este o simpla economie, daca ai preturi pentru anul 2000 si cheltuielile tale sunt pentru anul 2020, vei da
faliment destul de repede.

Asa ca, in ultimile 2 runde, am avut jucatori care veneau la noi solicitand VIP gratuit sau banii inapoi pentru ca au intalnit un BUG
sau ca aveau LAG sau motivul cel mai nebun, ca au primit ban pentru REGULA 5.

In calitate de jucator, atunci cand cheltuiesc bani intr-un joc, o fac stiind ca la un moment dat voi avea o problema cu jocul, dar aceasta
este alegerea mea si doar alegerea mea, asa ca cererea mea pentru voi este sa cumparati VIP "DOAR DACA" si sa va ganditi daca nu aveti nevoie de 15 euro
pentru ca in niciun caz NU SUNT DE ACORD la o restituire doar pentru ca este LAG sau vreun BUG si pierdeti 200k skill in discoteca.

Asta este pe internet, lag din cauza jocului sau a voastra, o sa fie lag.
Acesta este un joc in care o sa existe erori la un moment dat, iar daca acea eroare poate fi corectata, nu afecteaza in niciun fel.

Regulile sunt la fel pentru toti, dovediti eroarea pe care o s-o analizam si vom relua actiunea, dar in niciun caz vreo rambursare.
Daca ar fi asa, probabil jocurile ar fi falimentate dupa o luna.

Sunt aici intotdeauna pentru jucatori si multi dintre ei pot confirma ca atunci cand au avut probleme cu jocul am fost acolo
si, daca aveau dreptate, am remediat problema.
Acum vreau sa clarific ceva, daca problema voastra nu are legatura cu jocul, ceea ce inseamna ca sunteti responsabili
pentru motivul pierderii si daca nu sunteti in top 1-5, nu voi incerca sa refac actiunea, deoarece aceasta poate crea probleme majore pentru noi.

In spiritul transparentei depline, va explic aici cum gestionam diverse situatii si va voi raspunde la intrebari, daca aveti, prin e-mail.
Dar pentru vreun BUG sau pentru LAG, nu este vreun motiv pentru mine sa rambursez vreun pachet VIP.

Asadar, va rugam sa ne sustineti doar daca puteti, acesta fiind un joc, asa ca haideti sa-l tratam ca atare.