Quote Originally Posted by Kartusica View Post
Inchiderea topicurilor nu se face fara nici un motiv. Nu pentru asta suntem aici. Un topic este inchis doar atunci cand situatia scapa de sub control in sensul ca se folosesc cuvinte jignitoare, ca anumiti useri care posteaza in acel topic sunt hartuiti sau in cazul in care subiectul acelui topic incalca din start regulamentul forumului.
Jucatorii pot solicita informatii sau cere explicatii iar membrii echipei TC vor raspunde la aceste solicitari, dar asta nu inseamna ca membrii echipei TC pot fi hartuiti doar pentru simplul motiv ca unii jucatori nu sunt de acord cu deciziile noastre.
Nu cred ca a fost cazul pe acest forum sa solicitati o explicatie si sa nu o primiti. Ca acea explicatie v-a deranjat sau ca nu a fost ceea ce asteptati este o alta poveste.
Asa cum puteti vedea in regulament putem inchide absolut orice topic fara sa fie nevoie sa dam absolut nici o explicatie (cu toate acestea niciodata nu s-a intamplat asa ceva). Aceasta este o prevedere a regulamentului forumului. Asa cum este scris si acolo pentru a putea posta pe forum trebuie sa acceptati regulamentul, deci si aceasta prevedere. Pur si simplu asa stau lucrurile. De ce? Pentru a intelege asta o sa incerc sa va explic ce insemna sa fii moderator.
Sa moderezi un forum nu insemna sa fii aici doar pentru a raspunde la intrebari. Nu asta este treaba unui moderator. Sa moderezi un forum insemna sa ai grija ca fiecare user sa isi poata exprima punctul de vedere in mod liber, sa urmaresti firul discutiilor si sa incerci sa le pastrezi intr-un cadru care sa respecte regulamentul. Pentru a putea face acest lucru ai mai multe instrumente, ca de exemplu optiunile de a avertiza userii, de a inchide topicuri, de a sterge topicuri, inclusiv de a edita topicuri (cu toate ca foarte rar folosim aceasta optiune ... eu personal am ales sa nu o folosesc din respect pentru useri si pentru ca pe mine personal m-ar deranja ca cineva sa vina si sa imi modifice ceea ce am postat deoarce acea persoana nu ar sti exact ceea ce eu am vrut sa exprim in acel post) si ca ultima masura de a bana.
De fiecare data incercam sa urmam acesti pasi. Se ajunge la banare ca ultima solutie si nu asta este ceea ce noi ne dorim. Imi pare rau ori de cate ori se ajunge la aceasta solutie. Incercati si voi sa va ganditi un moment ... chiar credeti ca ma trezesc eu asa dimineata si nu gasesc ceva mai bun de facut decat sa va inchid topicurile? Ce satisfactie mi-ar putea aduce acest lucru? Nici unu din noi nu este un jucator activ asa ca nu se pune problema ca am avea simpatii sau antipatii fata de voi ca jucatori.
hai fii serioasa Mada )) cand ma injurau toti in runda 23... dar injurau..nu prostii,caterinca, de ce v-au trebuit 3 zile sa inchideti topicul?atunci nu eram HARTUIT?sau cum zici tu.. vindeti prostiile la alta masa